Csehországban januárban jelentős mértékben csökkent az infláció, elérve a 2,3%-os éves inflációs rátát, így megközelítette a cseh központi bank célszintjét. Ez a változás arra utalhat, hogy véget érhet az országban több mint két éve tartó magas inflációs periódus – írja a Reuters.
Hullámzó volt a forint árfolyama a hétfői kereskedésben: a reggeli, majd délutáni erősödési hullámból visszafordulás következett be, így kora estére 387 fölé lendült az euró jegyzése. A héten érkező amerikai inflációs adat az egész világpiacot megrázhatja, ami a forint árfolyamára is hatással lehet.
Tomas Holub, a Cseh Nemzeti Bank kamatmeghatározó testületének tagja azt javasolja, hogy a döntéshozók fontolják meg a kamatcsökkentés ütemének felgyorsítását, mivel az infláció a normális szintekhez közelít. Holub az első monetáris tisztviselő, aki a február 8-i ülés előtt nagyobb vágást javasolt – írja a Bloomberg. Magyarországon is hasonló lépést fontolgatnak.
Korábbi jelentésekkel ellentétben nincs külföldi halálos áldozata a prágai Károly Egyetemen csütörtökön történt fegyveres támadásnak, a három külföldi állampolgár a sebesültek között van. A támadásban az elkövetővel együtt összesen 15 személy halt meg, a kórházakban ellátott sérültek állapota péntekre stabilizálódott.
Amíg múlt hét közepén az uniós forrásokkal kapcsolatos kedvező hírekre még erősödni tudott a forint, addig hétfő délutánra már több mint 385 forintot kell adni egy euróért. A magyar deviza ráadásul annak ellenére gyengül, hogy nagyobb hangulatromlásról nem beszélhetünk sem a hazai, sem pedig a nemzetközi piacokon. Ráadásul a piaci várakozások szerint az MNB holnapi kamatdöntése sem szolgál majd különösebb meglepetéssel. Akkor mégis mi áll a háttérben?
A forint tegnap erősödött arra a hírre, hogy az Európai Bizottság 10,2 milliárd euró kohéziós forrást felszabadított Magyarországnak, azonban a mai nap a zuhanásról szólt. A forint az euróval szemben a 383-as szintet is átlépte, a dollár árfolyama pedig 351 körül mozog.
Egyre komolyabb a forint mai erősödése, ahogy javult a nemzetközi hangulat a tegnapi Fed-döntés után. A forint egész héten 380 és 384 között ingadozott az euróval szemben, így a makroadaotk szempontjából rendkívül mozgalmas héten kifejezetten stabil volt a jegyzés. Ma elsősorban az amerikai jegybank tegnapi kamatdöntését emészthetik a devizakereskedők, és úgy néz ki, a jegybank tegnapi üzenete rövid távon nem a dollár mellett szól. Ez pedig jót tesz a forintnak is.
Nem módosította az eddigi 7 százalékos alapkamatot a cseh jegybanktanács - közölte Petra Krmelová, a pénzintézet szóvivője csütörtökön Prágában. Az alapkamat tavaly június óta ezen a szinten van.
Nem módosította az eddigi 7 százalékos alapkamatot a cseh jegybanktanács, valamint úgy döntöttek, hogy befejezik a devizapiaci intervenciókat is. Az alapkamat tavaly június óta ezen a szinten van. A hírre a cseh korona gyengülni kezdett, és ez kihatott a forintra is.
A világjárvány nehézségeiből alig felszusszanva, újabb kihívásokkal találták szembe magukat a jegybanki döntéshozók. A járvány alatti gazdaságélénkítő monetáris és fiskális intézkedések megnövelték a pénzbőséget, keresletet, az elmúlt periódusban pedig globális szinten beindult az áremelkedés. Bár globálisan, illetve regionálisan is hasonló okok mozgatják az inflációt, régiónkat tekintve számos különbség fedezhető fel az infláció lefutásában. A visegrádi országok, valamint Románia inflációs folyamatának lefutását összehasonlítva számos olyan szempont kiemelhető, mely ezen különbségeket eredményezte. Ebben a cikkben ezeket gyűjtöttük össze a folyamat jobb átláthatósága érdekében.
Nem módosította az eddigi 7 százalékos alapkamatot a cseh jegybanktanács - közölte Petra Krmelová, a pénzintézet szóvivője szerdán Prágában. Az alapkamat tavaly június óta ezen a szinten van.
Gyengüléssel kezdte a hetet a forint az euróval szemben, reggel 407 fölött járt a jegyzés, napközben pedig már 410 felett állt a kurzus. A dollár erősödik az euróval szemben, ez nem jelent jót a forintra nézve sem, így a dollár/forint kurzus újra 400-as szint felett is járt. Délután azonban lendületet vett a hazai deviza.
A hét második felében jelentős erősödést mutatott a forint, péntek délután jött egy kisebb elbizonytalanodás.
Nem módosította az eddigi 7 százalékos alapkamatot a cseh jegybanktanács - közölte Petra Vodstrcilová, a jegybank új szóvivője csütörtökön.
Erős hete van a forintnak, a csütörtököt is bőven 400 alatt kezdi. Napon belül ugyanakkor kis gyengülést látunk az euróval szemben, és a dollár is erősödik, ami nem jó hír a forint számára.
Tegnap 401-ről 406 egységig gyengült a forint az euróval szemben, aztán a Fed kamatdöntése után erősödni tudott a hazai fizetőeszköz. Úgy tűnik azonban, hogy a lendület nem tartott sokáig, hiszen ma a délelőtti órákban még viszonylag jó tőkepiaci hangulatban is újra felfelé vette az irányt az euró kurzusa. 11 óra előtt 407 fölé szúrt az árfolyam, ez kéthetes forintmélypontot jelent. Délutánra aztán jött némi megnyugvás, amivel sikerült ledolgozni a korábbi esést.
Donald Trump nevezheti ki az új amerikai nagykövetet.
12 foknál hidegebb hőmérsékleten senki sem dolgoztatható.
Felerősödhet a szél.
Ijesztően gyorsan melegszik a klíma.
Nem úgy sikerült a bankok extraprofitadó csökkentése, ahogyan azzal Nagy Mártonék számoltak.
Milyen politikus lesz a Tesla első embere?